خانه   /   مقالات   /   معرفی الگوریتم های سئو گوگل و اهمیت آن
رادمهر 2022-12-04 71view 0 comment

معرفی الگوریتم های سئو گوگل و اهمیت آن

الگوریتم های سئو گوگل به عنوان یکی از مهم ترین فناوری ها و قوانین جستجو مورد توجه قرار می‌گیرند. این الگوریتم‌ها می‌توانند کیفیت صفحات وب بارگذاری شده را به خوبی ارزیابی و تجزیه و تحلیل کنند. در نتیجه نتایج درستی در اختیار کاربران قرار می دهند. الگوریتم های سئو گوگل در مدت زمان کوتاهی توانستند نظر بسیاری از کاربران فضای وب سایت و اینترنت را به خود جلب کنند. ضمن اینکه این الگوریتم‌ها تاثیر قابل توجهی نیز در روند سئو سایت کسب و کارهای مختلف دارند. الگوریتم های سئو گوگل روش موثری برای تبلیغات برند کسب و کارهای مختلف هستند. همین مسئله توجه افراد بیشتری را به الگوریتم های مهم گوگل جلب کرد. در واقع این افراد دریافتند که به کمک الگوریتم های گوگل می توانند کسب و کار خود را ارتقاء دهند. ضمن اینکه به اهداف و نتایج مورد نظر خود در عرصه کار و تجارت دست پیدا کنند. قطعاً رسیدن به اهداف و نتایج مورد نظر برای صاحبان کسب و کار و مدیران از اهمیت و جایگاه به مراتب ارزشمندی برخوردار است. این مسئله با توجه به ترافیک قابل توجهی که در موتور جستجوی گوگل وجود دارد، اهمیت بیشتری پیدا می کند. از طرفی افزایش ترافیک گوگل زمینه رقابت بیشتر سایت های مختلف را بر سر محتوا و کسب رتبه مناسب در جستجوی گوگل فراهم می کند. حال باید دید الگوریتم های مهم گوگل چگونه کار می کنند و چطور می توانند سایت را در رتبه بالاتر و بازدید بیشتری در گوگل قرار دهند؟

الگوریتم های سئو گوگل چگونه کار می کنند؟

الگوریتم های سئو گوگل در هر سال تغییرات مداوم و متوالی را تجربه می کنند. هر کدام از این به‌روزرسانی‌ها با تغییرات جزئی و اندکی در تنظیمات الگوریتم های سئو انجام می شوند. با این وجود، این به‌روزرسانی‌های جزئی تغییرات قابل توجهی برای سایت و درآمد شما به همراه دارند. جالب است بدانید همین تغییرات و به‌روزرسانی‌های جزئی می توانند وب سایت را در میان جستجوی گوگل به رنک های بالاتر یا صفحه دوم جستجو برسانند. ممکن است چنین تغییراتی در وضعیت الگوریتم های گوگل برای بازدید سایت شما مناسب باشد یا از ارزش صفحه شما بکاهد. واقعیت امر در مورد عملکرد گوگل این است که این موتور جستجو نمی تواند هر بار که کاربری درخواستی به آن می دهد، میلیاردها صفحه وب را به صورت دستی مرتب کند. در نتیجه ترجیح می دهد از مجموعه ای از الگوریتم های یکپارچه و یکسان برای ارائه نتایج مناسب در هنگام جستجوی یک عبارت استفاده کند.

الگوریتم های سئو گوگل را بشناسید

الگوریتم های گوگل به شکل مداوم در حال تغییر و تحول هستند. در ادامه به چند نمونه از آن ها اشاره شده است:

PageRank

در ابتدا، گوگل از الگوریتمی به نام PageRank استفاده می کرد که برای رتبه بندی محتوا در صفحه نتایج جستجوی خود به شدت به تعداد و کیفیت لینک هایی که یک سایت/صفحه دریافت می کرد، متکی بود. گوگل این مدل پیوندها را به عنوان تأییدی بر کیفیت محتوای صفحه در نظر می گرفت – اگر سایت‌هایی با کیفیت بالا اغلب به یک صفحه پیوند داده می‌شدند، گوگل فرض می‌کرد که محتوای با کیفیتی دارد. در این نوع الگوریتم سئو گوگل، مشکل این است که پیوندها یک سیگنال ثانویه هستند. تعداد لینک‌ها به موتور جستجو در مورد کیفیت محتوای واقعی نمی‌گویند، فقط احتمال این را می‌دهند که محتوا باکیفیت باشد. زیرا افراد زیادی به آن لینک داده‌اند. وب سایت ها به راحتی می توانند این الگوریتم را از طریق پیوندهای اسپم دور بزنند.

الگوریتم سئو پاندا

یکی از الگوریتم های سئو گوگل پانداست که در سال ۲۰۱۱ توسط شرکت گوگل مورد استفاده قرار گرفت. این الگوریتم از سرقت ادبی، محتوای تکراری و تولید هرزنامه ها جلوگیری می کند. در واقع نحوه کارکرد این الگوریتم به گونه ای است که به عنوان معیاری برای کیفیت ارزیابی صفحات وب مورد استفاده می باشد. تاثیرات این الگوریتم ابتدا بسیار خفیف و ضعیف بود اما از ژانویه ۲۰۱۶ به شکل جدی به عنوان الگوریتم اصلی گوگل مورد توجه قرار گرفت. طوری که از آن زمان انتشار به روزرسانی های مبتنی بر این الگوریتم بیشتر شد و جریمه های پاندای گوگل نیز به کار گرفته شد.

الگوریتم سئو پنگوئن

پنگوئن یکی دیگر از انواع الگوریتم های سئو گوگل است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده است. پیوندهای نامربوط یا هرزنامه در این نوع الگوریتم مورد شناسایی و ارزیابی قرار می گیرند. در واقع الگوریتم پنگوئن سعی دارد سایت هایی که فقط لینک های غیر طبیعی استفاده می کنند، در رتبه پایین قرار بگیرند.

الگوریتم سئو گوگل زرین پر، زرین بال

با گذشت زمان، الگوریتم سئو گوگل برای درک بهتر پرس و جوها و محتوا تکامل یافت. در سال ۲۰۱۳، گوگل یک رویکرد معنایی را در اصلاح الگوریتم اصلی خود در پیش گرفت و آن را مرغ مگس خوار نامید. محتوای یک صفحه را با استفاده از سیگنال‌ها اندازه‌گیری کرد تا درک بهتری از ارتباط آن با یک پرس و جو داشته باشد. این به روزرسانی همچنین بر استفاده از کلمات کلیدی تاکید نداشت.

الگوریتم موبایل

الگوریتم موبایل در سال ۲۰۱۵ وارد مجموعه الگوریتم های سئو گوگل شد. این نوع الگوریتم با توجه به رایج شدن استفاده از گوشی های موبایل برای جستجوی نتایج گوگل اهمیت قابل توجهی پیدا کرد. در واقع به کمک این نوع الگوریتم هر وب سایتی می بایست علاوه بر نسخه دسکتاپی، امکان نمایش بر روی صفحه موبایل را نیز داشته باشد. در این حالت گوگل، وب سایت های خود را با توجه به کاربر پسند بودن و بر مبنای سرعت نسخه موبایل رتبه بندی می کند.

RankBrain

در سال ۲۰۱۵، الگوریتم های سئو گوگل با انتشار RankBrain عصر یادگیری ماشینی را آغاز کردند. با استفاده از آن، گوگل می‌تواند حجم عظیمی از داده‌های کاربر را تجزیه و تحلیل کند تا ببیند چه صفحاتی قصد کاربران را هنگام یک جستجوی خاص برآورده می‌کنند. با این اطلاعات، RankBrain می‌تواند مدل‌هایی بسازد تا بفهمد کدام عوامل روی صفحه یا سیگنال‌های محتوا برای جستجوگر کم و بیش مهم هستند تا از آن ها برای ساختاربندی نتایج جستجو استفاده کند. به عنوان مثال، پیش از الگوریتم سئو گوگل RankBrain، اگر عبارت “خرید بیمه خودرو” جستجو می شد، گوگل صفحه نتایج جستجو ارائه دهندگان بیمه خودرو را فهرست می کرد. با این حال، گوگل به سرعت متوجه شد که اغلب برای چنین پرسش هایی، کاربران اطلاعاتی در مورد خرید محصول یا خدمات (در این مورد، بیمه خودرو) می خواهند. اکنون Google ترکیبی سالم از ارائه دهندگان را نشان می دهد که به کاربران در مورد نحوه انتخاب بهترین بیمه آموزش می دهند.
انواع روش های کسب درآمد از اینترنت
مشاهده

الگوریتم مدیک

این الگوریتم برای سایت های پزشکی، حقوقی، مالی و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد. محتوای «خوب» برای اطلاعات پزشکی که می تواند تأثیر زیادی بر سلامتی داشته باشد، باید ویژگی های متفاوتی از خود نشان دهد. بنابراین برای اطلاعات سلامتی، گوگل یک مدل یادگیری ماشینی را آموزش می دهد. برای محتواهای پزشکی و آموزشی نباید نگران “عوامل رتبه بندی” باشید. در عوض، محتوای بسیار هدفمند و قابل توجه بنویسید. محتوای خود را مطابق با نیازها و سطح دانش بازار هدف خود تهیه کنید. مطمئن شوید که محتوای شما واقعاً به آن ها کمک می کند. این مهمترین چیز است.

الگوریتم BERT

الگوریتم سئو گوگل BERT در سال ۲۰۱۹ برای جلوگیری از انتشار محتوای ضعیف منتشر شده است. این الگوریتم از فناوری پردازش زبان طبیعی برای تحلیل و تفسیر متن و درک بهتر عبارت های جستجو کمک می گیرد. همانطور که متوجه شدید به روزرسانی های مربوط به الگوریتم های مرغ مگس خوار و پاندا به گونه‌ای انجام شده که از کلمات کلیدی دور شوند. جالب است بدانید که الگوریتم BERT نقطه اوج این تلاش ها محسوب می شود. چرا که این الگوریتم به موتور جستجوی گوگل اجازه می دهد در جستجوها و نتایج، تفاوت های ظریفی را نشان دهد. در این نوع از الگوریتم های سئو گوگل، سبک نوشتاری تشریحی  و کلمات کرکی از اهمیت قابل توجهی برخوردار هستند. در واقع گوگل برای نوشته های خوب پاداش در نظر می گیرد.  

به روزرسانی الگوریتم گوگل چیست؟

چشم انداز رقابتی گوگل از آن چیزی که فکر می کنید متنوع تر است. برای راضی نگه داشتن کاربران، گوگل باید بهترین نتایج ممکن را ارائه دهد. آن ها برای این کار، عوامل زیادی از جمله انتظارات کاربر و به روزرسانی های تکنولوژیکی را در نظر می گیرند. گوگل اغلب برای راضی نگه داشتن کاربران و بهبود نتایج، الگوریتم خود را برای تغییر آنچه که SERP نشان می‌دهد به روز یا «بهینه‌سازی» می‌کند. در روزهای اولیه، گوگل به‌روزرسانی‌هایی را منتشر می‌کرد تا از سوء استفاده و دستکاری الگوریتم های سئو گوگل جلوگیری کند. به عنوان مثال، پنگوئن شیوه های پیوند(لینک)هرزنامه را هدف قرار می دهد و پاندا، گوگل را در برابر محتوای نازک(محتوای سرقت شده و…) محافظت می کند. در حالی که گوگل هنوز به‌روزرسانی‌هایی را برای هدف قرار دادن هرزنامه منتشر می‌کند، اخیراً این شرکت تاکید بیشتری بر روی سطح بالاترین کیفیت محتوا در SERP دارد. اخیراً، بسیاری از تغییرات الگوریتم سئو گوگل و پیشرفت‌های تکنولوژیکی در یادگیری ماشینی جای گرفته اند. همانطور که گوگل فناوری جدید و بهتری را در الگوریتم معرفی می کند، می تواند کیفیت و ارتباط صفحه را نیز بهتر درک کند. در این مورد، کارشناسان حدس می زنند که بسیاری از به روزرسانی های گوگل به معنای تغییراتی در الگوریتم نیست، بلکه یادگیری ماشینی مجدد کالیبراسیون و آزمایش است. شاید این تغییرات پشت تعداد زیادی از به‌روزرسانی‌های الگوریتم تایید نشده گوگل باشد.

Google Updates تایید شده و تایید نشده

گوگل هر ساله هزاران تغییر در الگوریتم خود ایجاد می کند، اما تنها تعداد کمی از این به روز رسانی ها را به طور رسمی اعلام می کند. در عوض، بازاریابان جستجو از یک “ابزار آب و هوا” SEO برای ردیابی تغییرات قابل توجه الگوریتم استفاده می کنند. هنگامی که آن ها حرکت رتبه را بیشتر از حد معمول می بینند، سطح نوسان رتبه را نشان می دهند. سنسور Semrush، ابزار آب و هوای نوسان رتبه است که سطوح متوسطی از افزایش حرکت رتبه را در Google SERP نشان می دهد. در موارد نادر، گوگل به‌روزرسانی الگوریتم جدیدی را رسماً اعلام می‌کند. نمونه‌هایی از این مورد شامل به‌روزرسانی تجربه صفحه است که معیارهای عملکرد معروف به   Core Web Vitals را همراه با موارد ذکر شده در به‌روزرسانی‌های پاندا و پنگوئن به الگوریتم معرفی می کند. به‌روزرسانی‌های هسته گسترده Google متداول‌ترین به‌روزرسانی‌های تأیید شده بوده‌اند، اما به‌روزرسانی‌های تأیید شده دیگر شامل به‌روزرسانی‌های بررسی محصول است که هدف آن اطمینان از نمایش بهترین بررسی‌های محصول در SERP است. به عنوان یک قاعده، به روزرسانی های تایید شده منجر به نوسان رتبه بسیار بیشتری نسبت به به روزرسانی های غیر رسمی می شوند.

به روزرسانی الگوریتم اصلی گوگل

به‌روزرسانی‌های هسته گسترده الگوریتم سئو گوگل زمانی اتفاق می‌افتد که Google تغییرات گسترده‌ای را در عملکرد الگوریتم اعمال می‌کند. این به‌روزرسانی‌ها به‌جای تغییرات جزئی در جنبه‌های فرعی، تغییر گسترده‌ای را در نحوه رتبه‌بندی الگوریتم Google، صفحات و سایت‌ها نشان می‌دهند. در حالی که گوگل مدت‌هاست به‌روزرسانی‌های الگوریتم هسته‌ای گسترده را منتشر کرده است، دنی سالیوان، رابط جستجوی Google، در مارس ۲۰۱۸ به‌روزرسانی‌های اصلی را به‌طور رسمی اعلام کرد. این موضوع، به‌شدت بر نحوه تفکر بازاریابان جستجوگر محتوا تأثیر گذاشت. مهم‌ترین این به‌روزرسانی‌ها، به‌روزرسانی پزشکی شناخته می‌شد. زیرا به‌طور نامتناسبی بر سایت‌های Your Money Your Life (YMYL) از جمله سایت‌های مالی، سلامت و سایر سایت‌ها تأثیر گذاشت که اگر حاوی اطلاعات نادرست باشند، می‌توانند به طور قابل توجهی به کاربر آسیب برسانند. از بسیاری جهات، به‌روزرسانی Medic به عنوان نمونه اولیه برای دنبال کردن به‌روزرسانی‌های اصلی عمل کرد. این یک جهش کیفی واضح در توانایی گوگل برای درک و نمایه محتوا را نشان می دهد. الگوریتم هایی که به طور قابل توجهی تحت تاثیر این به روزرسانی قرار گرفتند، شامل سایت هایی با تجربه محتوای ناچیز و آن هایی بودند که اهداف بازاریابی را بالاتر از محتوای قابل توجه قرار می دادند. به عنوان مثال، اگر کاربر «چگونه بهتر غذا بخوریم» را جستجو کند، صفحاتی که زبان بازاریابی ساده ای ندارند یا آن هایی که در محصول یا خدمات خود تعصب دارند، احتمالاً پس از این به‌روزرسانی رتبه پایین‌تری خواهند داشت. از سوی دیگر، الگوریتم گوگل به مقالات معتبر، متخصص و بی طرف در یک موضوع پاداش می دهد.
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات

Articles
معرفی الگوریتم های سئو گوگل و اهمیت آن

الگوریتم های سئو گوگل به عنوان یکی از مهم ترین فناوری ها و قوانین جستجو مورد توجه قرار می‌گیرند. این […]

آشنایی با انواع زبان های برنامه نویسی وب سایت

گسترش اینترنت باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال داشتن یک سایت باشند. همین مورد سبب شده تا شغل […]

بازاریابی عصبی چیست؟

آیا تاکنون دوست داشته اید، دنیا را از دید دیگران ببینید؟ آیا تاکنون دوست داشته اید طرز فکر دیگران را […]

هوش تجاری ، نقطه عطف موفقیت

حتما از دیدن هوش تجاری بسیاری از افراد موفق متعجب شده اید و به دنبال دانستن این موضوع هستید که […]

لندینگ پیج، عامل موفقیت سایت شما

داشتن سایت این روزها به یکی از الزامات ۹۹ درصد کسب و کارها تبدیل شده است. به دلیل پیشرفت فراتر […]

تحقیقات بازار یا خون در رگ های کسب و کار

تاکنون از خود این سوال را پرسیده اید که چرا برخی از افراد در حوزه فروش موفق هستند اما برخی […]

سئو سایت پزشکی

یکی از مهم ترین ویژگی های سئو سایت پزشکی، جذب مخاطب و دیده شدن سایت است. بهترین روش بهینه سازی […]

الگوریتم های مهم اینستاگرام برای پیشرفت کاری و بازاریابی حرفه ای

هر یک از اپلیکیشن ها، شبکه های اجتماعی و نرم افزارها برای اینکه بتوانند خدمات مفیدی را در راستای پیشرفت […]

طراحی سایت پزشکی و اهمیت آن

پیشرفت تکنولوژی سبب شده است، طراحی مشاغل و کسب و کارها به طور گسترده‌ای افزایش یابد. به همین دلیل وب‌سایت […]

تعریف و اهمیت crm

واژه Crm کوتاه شده عبارت Customer Relationship Management می باشد. معنی تحت الفظی این عبارت، مدیریت ارتباط با مشتری است. […]

در تماس باشید