خانه   /   مقالات   /   تفاوت هاست و دامنه در چیست
رادمهر 2022-05-20 97view 0 comment
تفاوت هاست و دامنه در چیست

دامنه  چیست

دامنه به نشانی اینترنتی اشاره دارد که افراد در نوار آدرس مرورگر وب خود برای دسترسی به سایت شما تایپ می کنند. به عبارت دیگر، نام ‌های دامنه راهی مناسب برای دسترسی افراد به وب‌ سایت‌ ها ارائه می‌کنند. بدون دامنه، کاربران باید از مجموعه ای از اعداد اختصاص داده شده به هر وب سایت و سرور در اینترنت استفاده کنند که این اعداد به عنوان آدرس IP نیز شناخته می شود. دامنه. به طور کلی، نام دامنه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. نام یک دامنه سطح دوم SLD  و یک دامنه سطح بالا TLD است. دامنه های سطح دوم معمولاً از کلمات یا عبارات تشکیل شده اند، در حالی که دامنه های سطح بالا پسوند های از پیش تعیین شده ای هستند که پس از دامنه های سطح پایین می آیند. به عنوان مثال، در مورد google.com، دامنه سطح دوم google و.com   دامنه سطح بالا است. برای دریافت نام دامنه برای وب سایت خود، ابتدا باید آن را ثبت کنید. ثبت دامنه فرآیند رزرو نام دامنه در اینترنت برای مدت معینی است. شما برای دامنه خود معمولاً سالی یک بار نیاز به تمدید لایسنس دارید، اما می توانید نام دامنه خود را تا ۱۰ سال نیز پیش پرداخت کنید تا دامنه به نام شما ثبت شود. شرکت ها یا سازمان هایی که نام های دامنه می فروشند و آن ها را مدیریت می کنند، ثبت کننده دامنه نامیده می شوند. ثبت‌کننده ‌های دامنه در فهرست ICANN  (شرکت اینترنتی برای نام ‌ها و شماره‌ های اختصاص‌ یافته)، که  مرجعی است که پایگاه ‌های داده دامنه را در اینترنت هماهنگ و مدیریت می‌کند بررسی می شوند. با این حال، قبل از حرکت به سمت خرید دامنه ضروری است که در دسترس بودن دامنه سفارشی خود را بررسی کنید.

Host چیست؟

هاست فضایی را فراهم می کند که شما بتوانید در آن محتوای سایت مانند متن، تصاویر و ویدیو های خود را نمایش دهید. یک هاست لزوماً آدرسی را که بازدیدکنندگان برای دسترسی به سایت شما استفاده می کنند، مانند www.yourdomain.com ارائه نمی دهد. وقتی سایتی را با هاست ایران می سازید، هاست ایران هاست یا میزبان وب شما است. این بدان معنی است که هاست ایران علاوه بر ارائه ابزارهایی برای ایجاد و مدیریت محتوای شما، مکانی را در اینترنت برای نمایش محتوای شما فراهم می کند. هر سایت هاست ایران بر روی سرورهای آن ذخیره می شوند، این امر مشابه نحوه اجاره فروشگاه های فیزیکی در یک مرکز خرید است. در واقع هاست مکانی است که تمام فایل های وب سایت شما در آن ذخیره می شوند. این مکان مانند خانه وب سایت شما است که سایت شما در آن زندگی می کند. یک راه مناسب برای درک این موضوع این است که اگر نام دامنه آدرس خانه شما بود، هاست خانه واقعی شما است که دامنه به آدرس آن اشاره می کند. در واقع تمامی وب سایت های موجود در اینترنت، نیاز به یک هاست دارند. هنگامی که شخصی نام دامنه شما را در مرورگر خود وارد می کند، نام دامنه به آدرس IP کامپیوتر شرکت هاستینگ شما ترجمه می شود. این رایانه حاوی فایل‌ های وب‌ سایت شما است و آن فایل ‌ها را به مرورگر کاربران ارسال می‌کند. شرکت های میزبانی وب در ذخیره و ارائه وب سایت ها تخصص دارند. آنها همینطور انواع مختلفی از برنامه های میزبانی را به مشتریان خود ارائه می دهند.

نام دامنه و هاست چگونه به هم مرتبط هستند؟

هاست و دامنه دو سرویس متفاوت هستند. با این حال، آنها با هم کار می کنند تا وب سایت ها را به شما نشان دهند. اساساً یک سیستم نام دامنه مانند یک دفترچه آدرس عظیم عمل می کند که دائماً به روز می شود. در پشت هر نام دامنه، آدرسی از سرویس میزبانی وب وجود دارد که فایل های وب سایت را در خود ذخیره می کند.   بدون نام دامنه، افراد نمی توانند وب سایت شما را پیدا کنند و همینطور شما بدون هاست نمی توانید یک وب سایت برای خود بسازید. به همین دلیل است که بسیاری از ثبت کنندگان نام دامنه برتر خدمات میزبانی وب را نیز ارائه می دهند. برای ساخت یک وب سایت شما به هاست و دامنه نیاز دارید. خرید یک نام دامنه به تنهایی فقط به شما این حق را می دهد که از آن نام دامنه خاص برای یک دوره خاص (معمولا ۱ تا حداکثر ۱۰سال) استفاده کنید. شما برای ذخیره فایل های وب سایت خود به میزبانی وب نیاز دارید. پس از دریافت هاست، باید تنظیمات نام دامنه خود را به روز کنید و آن را به ارائه دهنده خدمات میزبانی وب خود نشان دهید. همچنین شما می توانید هم دامنه و هم هاست را از یک شرکت خریداری کنید. برای جلوگیری از دردسر های زیاد، ما به شدت توصیه می‌کنیم که هاست و دامنه خودتان را از یک جا خریداری کنید. به این ترتیب، نیازی نیست نگران پیوند دادن آنها به صورت دستی باشید و می توانید بلافاصله شروع به ایجاد وب سایت خود کنید.  

آیا می توان وب سایت خود را بدون تغییر دامنه به یک شرکت میزبان وب دیگر منتقل کرد؟

شما می توانید این کار را انجام دهید شما صاحب نام دامنه خود هستید و می توانید تنظیمات آن را به دلخواه تغییر دهید و آن را بر روی هر شرکت میزبانی وب دیگر ثبت کنید. به عنوان مثال، شما هاست و دامنه خود را از هاست ایران خریداری کرده اید و اکنون می خواهید میزبانی وب خود را به میزبان فا منتقل کنید. شما می توانید به سادگی با انتقال فایل ها و داده های، خود سایت خود را از یک میزبان به میزبان وب دیگر انتقال دهید. پس از آن باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کنید و آنها را بر روی هاست جدید خود ست کنید. مثال دیگر، شما نام دامنه خود را از WordPress.com خریداری کرده اید. بعداً می خواهید نام دامنه خود را به WordPress.org تغییر دهید. ابتدا باید برای یک حساب هاستینگ وردپرس ثبت نام کنید. پس از ثبت نام در وردپرس می توانید سایت خود را از WordPress.com به WordPress.org منتقل کنید. در نهایت، شما فقط تنظیمات نام دامنه خود را در WordPress.com ویرایش می‌کنید و آنها را به ارائه ‌دهنده هاستینگ جدید خود نشان می‌دهید.  

آیا می توان Domain Name خود را به یک شرکت دیگر منتقل کرد؟

معمولاً وقتی نام دامنه را ثبت می کنید، حق استفاده از آن و انتقال آن را به هر کجا که می خواهید دارید. به عنوان مثال، فرض کنید نام دامنه خود را از Domain.com خریداری کرده اید و هاست خود را از host.com خریداری کرده اید. اکنون می خواهید نام دامنه خود را به host.net منتقل کنید تا مدیریت و تمدید آن آسان تر باشد شما به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.   البته به شما توصیه می شود حداقل ۴۵ روز پس از ثبت نام یا تمدید دامنه برای انتقال صبر کنید. هر زمان که انتقال نام دامنه شما آغاز شود، نیاز به تمدید یک ساله دارد. با انتقال نام دامنه خود قبل از آن دوره، ممکن است هزینه تمدید آن سال را از دست بدهید.

نتیجه گیری

با وجود کاملا متفاوت بودن، بسیاری از مردم هنوز تفاوت بین هاست و دامنه را نمی دانند. هر دو آن ها عناصر ضروری برای طراحی سایت هستند و عملکرد های متمایزی را انجام می دهند. نام دامنه رشته ای از کاراکترها است که یک وب سایت را مشخص می کند. دامنه چیزی است که کاربران برای بازدید از سایت شما در مرورگر خود تایپ می کنند. در حالی که هاست فضایی را روی سرور برای فایل ‌های وب ‌سایت شما فراهم می‌ کند و به آن اجازه می‌دهد در اینترنت در دسترس باشد. هنگامی که بازدیدکنندگان به نام دامنه شما دسترسی پیدا می کنند، ارائه دهنده هاست آن فایل ها را به مرورگرهای وب خود منتقل می کند. امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که به تفاوت‌ های بین هاست و دامنه پی برده باشید.
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات

Articles
گیمیفیکیشن چیست و چه کاربردی دارد

گیمیفیکیشن چیست؟ گیمیفیکیشن در واقع اضافه کردن بازی به محیط‌ های غیر بازی مانند وب‌سایت ، جامعه آنلاین، سیستم مدیریت […]

ادامه مطلب
کال تو اکشن چیست و چه کاربردی دارد

 (CTA) کال تو اکشن چیست؟ کال تو اکشن یا CTA (call to action) یک دستورالعمل مکتوب است که در کمپین های […]

ادامه مطلب
ووکامرس چیست و چگونه کار می کند

ووکامرس چیست؟ ووکامرس یک افزونه رایگان وردپرس است که قابلیت تجارت الکترونیک را به وب سایت وردپرسی شما اضافه می […]

ادامه مطلب
هر آنچه از وردپرس باید بدانید

وردپرس چیست؟ اگر از آن دسته افرادی هستید که به فعالیت در عرصه طراحی سایت علاقه دارید، شک نداریم که […]

ادامه مطلب
CMS چیست و چه کاربردی دارد

CMS چیست CMS مخفف (content management system)سیستم مدیریت محتوا است. CMS نرم‌افزاری است که به شما کمک می‌کند تا با […]

ادامه مطلب
تفاوت هاست و دامنه در چیست

دامنه  چیست دامنه به نشانی اینترنتی اشاره دارد که افراد در نوار آدرس مرورگر وب خود برای دسترسی به سایت […]

ادامه مطلب
برند چیست؟

تعاریف زیادی برای برند شنیده ایم،اما برند به زبان ساده،اعتبار،هویت و نیکنامی یک فرد،یک محصول،یک سازمان،یک شهر و حتی یک […]

ادامه مطلب
در تماس باشید