خانه   /   مقالات   /   تحقیقات بازار یا خون در رگ های کسب و کار
رادمهر 2022-11-10 98view 0 comment

تحقیقات بازار یا خون در رگ های کسب و کار

تاکنون از خود این سوال را پرسیده اید که چرا برخی از افراد در حوزه فروش موفق هستند اما برخی دیگر خیر؟ آیا به دنبال پیدا کردن تکنیک های اصولی و مهم برای دست پیدا کردن به فروش زیاد هستید؟ اگر کسب و کار شما از رونق افتاده است و به دنبال پیدا کردن راه های مختلف برای افزایش فروش خود هستید، سایت درستی را انتخاب کرده اید. ادامه این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید و هر جمله این مقاله را ده بار بخوانید؛ چرا که موفقیت در کسب و کارتان به خواندن این مقاله گره خورده است. تحقیقات بازار را می توان خونی در رگ های کسب و کار دانست. بدون تحقیقات درست و البته اصولی دست پیدا کردن به فروش زیاد امری محال و البته دور از دسترس به نظر می رسد. زمانی یک کسب و کار می تواند موفق باشد که به درستی مخاطبان هدف و البته نیازمندی هایی که این مخاطبان دارند را به درستی شناخته باشد. برای تحقیقات بازار تعاریف گوناگونی وجود دارد و نمی توان هیچ اظهار نظری در ارتباط با درست و البته غلط بودن آن ها داشت. با این وجود اما با مطالعه تک تک این نظریه ها می توان به یک تعریف جامع و البته کلی از تحقیقات بازار رسید.

تعریف ساده و در عین حال جزئی از تحقیقات بازار

منظور از تحقیقات بازار این است که شما با استفاده از ابزارها و روش های گوناگون بتوانید در خصوص قسمت های کسب و کار خود که می توانند بر فروش شما تاثیر بگذارند، تحقیق نمایید. حال شاید این سوال برای شما به وجود آید که دانستن این موارد چه کمکی می تواند به ارتقای کسب و کار نماید؟ در پاسخ باید بگوییم به وسیله این تحقیقات می توانید متوجه این موضوع شوید که رقبای شما چه مقدار از بازار فروش را در دست دارند. با شناخت این مسئله کاملا متوجه می شوید که در بازار چگونه فعالیت می کنند. همان طور که در قسمت قبلی مقاله به آن اشاره شد، شناخت مخاطب هدف یکی از اصلی ترین و در عین حال کلیدی ترین نکته ای است که هر فروشنده ای در بازار کار خود باید از آن اطلاع داشته باشد. در صورتی که شناخت مخاطبان هدف به درستی صورت گیرد، به درستی می توانید متوجه علاقه مندی و البته نیازهای آن ها شوید. این یعنی شما ۸۰ درصد راه تحقیقات بازار را به درستی طی کرده اید.

تفاوت های میان بازاریابی و تحقیقات بازار که نمی دانستید.

بسیاری از افراد هیچ گونه شناختی نسبت به تحقیقات بازار ندارند. به دلیل همین ناآگاهی هیچ تفاوتی را بین بازاریابی و تحقیقات بازار قائل نیستند. همین موضوع سبب می شود تا نتوانند آن طور که باید و شاید در راه ارتقای کسب و کار خود قدم بردارند. افرادی که تنها به دنبال بازاریابی هستند هیچ گونه اطلاعات درستی را نسبت به مخاطبان هدف و البته بازار هدف خود ندارند و تنها به صرف فروش محصولات خود با تمامی افراد جامعه در ارتباط هستند. همچین عملی باعث می شود تا دائما مسیر درست را گم کنند. نتیجه گم کردن مسیر را می توان عدم موفقیت در کسب و کارشان دانست. البته بیان کردن این نکته خالی از لطف نیست که هر دوی این کلمات را می توان زیر مجموعه ای از دیجیتال مارکتینگ در دنیای امروز دانست. اگر اطلاعات کمی نیز در خصوص دیجیتال مارکتینگ داشته باشید، حتما با این موضوع آشنا هستید که دنیا به سمت اینترنتی شدن پیش می رود.

انواع روش های تحقیقات بازار

همان طور که در طی مقاله به کرات به این موضوع اشاره شد، برای این که بتوان خون را در رگ های کسب و کار تزریق کرد، نیاز است تا با قدم هایی که در طی تحقیقات خود باید آن ها را طی کنید، آَشنا باشید. در ادامه به قدم هایی که نیاز است تا در طی تحقیقات خود آن ها را طی نمایید، اشاره می کنیم. اگر برای پیدا کردن جواب سوال خود به سایت های مختلفی سر زده باشید، حتما با این عبارت که روش های تحقیقات بازار زیاد هستند، برخورده اید. با این وجود اما نیاز است به شما این مورد را بیان کنیم که در بین تمامی تحقیقات موجود ۴ روش وجود دارد که باید مو به مو به آن ها عمل کرد. نتیجه همچین کاری باعث می شود تا شما به بهترین نتیجه ممکن برسید. انواع قدم های تحقیقات که باید آن ها را طی کنید عبارتند از:
  • تحقیق اولیه
  • تحقیق ثانویه
  • تحقیقات کمی
  • تحقیقات کیفی

تحقیق اولیه

اولین قدم برای این که بتوانید پا در مسیر تحقیقات خود بگذارید، این است که در ابتدا به سراغ اطلاعاتی بروید که خود شما بر اساس تجربه و البته فرضیه به دست آورده اید. انجام این مرحله به شما کمک می کند تا اطلاعات کمی در خصوص اهداف خود داشته باشید. می توانید از این اطلاعات کم برای پیشبرد مراحل بعدی تحقیقات خود استفاده کنید. شاید این تصور را داشته باشید که این اطلاعات درست نیستند و ممکن است نتوانند شما را به درستی راهنمایی کنند. این یک تصور کاملا غلط است. بدون وجود اطلاعات اولیه که خودتان برحسب تجربه به دست آورده اید، طی کردن بقیه مسیر امری محال و البته غیر ممکن است.
آشنایی با انواع زبان های برنامه نویسی وب سایت
مشاهده

تحقیق ثانویه

در تحقیقات ثانویه خود نیاز دارید تا از اطلاعاتی که توسط دیگر افراد جمع آوری شده است، استفاده نمایید. شاید از خود سوال کنید که چطور می توانید به اطلاعات دیگران دست پیدا کنید. پاسخ ساده است؛ موتور جستجوی گوگل. بسیاری از سازمان ها برای این که بتوانند توجه بسیاری از افراد را به سمت خود جلب نمایند، این اطلاعات را در قالب مجله، ویدیو، مقاله و… در سایت خود قرار می دهند. کافیست زمان کمی را برای جستجوی این اطلاعات در گوگل بگذارید. در این صورت می توانید به اطلاعات مهمی دست پیدا کنید. بعد از کامل شدن تحقیقات ثانویه کافیست آن ها را با اطلاعات اولیه خود تلفیق نمایید. نتیجه همچین کاری باعث می شود تا بتوانید یک پیش زمینه ذهنی درست نسبت به اهداف خود به دست آورید. تا به این جای کار شما تنها ۵۰ درصد مسیر موفقیت را طی کرده اید. برای پیمودن ۵۰ درصد باقی مانده مسیر باید به دو روش باقی مانده به دقت عمل کنید.

 تحقیق کمی

در این مرحله نیاز است تا شما به یک سری از آمار و البته ارقام دست پیدا کنید. با استفاده از ابزارهای آماری که در دست دارید، باید شناخت درستی را نسبت به مشتریان خود پیدا کنید. اطلاعاتی که در این روش به دست می آورید نباید تفسیری باشند و باید بر اساس شواهد تجربی به دست آیند.

تحقیق کیفی

اطلاعاتی که از این روش به دست می آیند برخلاف روش قبل نباید بر اساس آمار و ارقام باشند و باید کاملا تفسیری به دست آیند. در این مرحله باید رفتارها و نیازمندی های مخاطبان هدف خود را به دقت مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید یک سری اطلاعات دقیق را به دست آورید. برای این که تحقیقات کیفی شما بتواند درست باشد، می توانید از تحقیقات اولیه و ثانویه خود کمک بگیرید. بعد از طی کردن این چهار مرحله می توانید به اطلاعاتی درست دست پیدا کنید. البته دست پیدا کردن به اطلاعات درست در صورتی امکان پذیر است که شما این چهار مرحله را کاملا اصولی و به شکلی درست طی کرده باشید.

مزایای انجام تحقیقات بازار

اگر تحقیقات بازار به درستی انجام شود، می تواند مزایای فراتر از حد تصوری را برای شما داشته باشد. همین مزایا باعث شده تا افراد زیادی تمایل داشته باشند این تحقیقات را به درستی هر چه تمام تر انجام دهند. سرمایه گذاری مطمئن با کم ترین ریسک را می توان از مزایای این نوع تحقیقات دانست. با انجام روش هایی که در قسمت قبل به آن ها اشاره کردیم، می توانید بازار هدف خود را به درستی شناسایی کنید و یک سرمایه گذاری مطمئن داشته باشید. شناسایی تهدیدها و فرصت ها از دیگر مزایای تحقیقات بازار به حساب می آید. با اطلاعاتی که به دست آورده اید می توانید تهدیدها و البته فرصت هایی که در بازار هدف شما وجود دارند را به درستی شناسایی کنید و از فرصت های موجود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. داشتن یک استراتژی درست را می توان مزیت دیگر این نوع از تحقیقات دانست. با جمع آوری اطلاعات درست می توانید یک برنامه ریزی بلند مدت نسبت به کسب و کار خود داشته باشید. این برنامه ریزی به شما کمک می کند تا بدانید در هر زمانی برای ارتقا کسب و کارتان چه کاری باید انجام دهید. مقرون به صرفه بودن این روش را می توان از دیگر مزایای تحقیقات بازار دانست. معمولا افرادی که هیچ عقیده ای به انجام تحقیقات ندارند، از روش های مختلفی برای آزمون و خطا استفاده می کنند. طی این آزمون و خطا می توان به اطلاعاتی درست دست پیدا کرد. ناگفته نماند پیدا کردن بهترین راه حل به وسیله آزمون و خطا هزینه های زیادی دارد. اگر کسب و کار شما نوپا است پیشنهاد می کنیم از این روش برای پیدا کردن مخاطبان هدف خود استفاده کنید. از این روش می توان به عنوان یک روش مقرون به صرفه یاد کرد.
اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا تمامی کادرها را به دقت پر کنید.

مقالات

Articles
معرفی الگوریتم های سئو گوگل و اهمیت آن

الگوریتم های سئو گوگل به عنوان یکی از مهم ترین فناوری ها و قوانین جستجو مورد توجه قرار می‌گیرند. این […]

آشنایی با انواع زبان های برنامه نویسی وب سایت

گسترش اینترنت باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال داشتن یک سایت باشند. همین مورد سبب شده تا شغل […]

بازاریابی عصبی چیست؟

آیا تاکنون دوست داشته اید، دنیا را از دید دیگران ببینید؟ آیا تاکنون دوست داشته اید طرز فکر دیگران را […]

هوش تجاری ، نقطه عطف موفقیت

حتما از دیدن هوش تجاری بسیاری از افراد موفق متعجب شده اید و به دنبال دانستن این موضوع هستید که […]

لندینگ پیج، عامل موفقیت سایت شما

داشتن سایت این روزها به یکی از الزامات ۹۹ درصد کسب و کارها تبدیل شده است. به دلیل پیشرفت فراتر […]

تحقیقات بازار یا خون در رگ های کسب و کار

تاکنون از خود این سوال را پرسیده اید که چرا برخی از افراد در حوزه فروش موفق هستند اما برخی […]

سئو سایت پزشکی

یکی از مهم ترین ویژگی های سئو سایت پزشکی، جذب مخاطب و دیده شدن سایت است. بهترین روش بهینه سازی […]

الگوریتم های مهم اینستاگرام برای پیشرفت کاری و بازاریابی حرفه ای

هر یک از اپلیکیشن ها، شبکه های اجتماعی و نرم افزارها برای اینکه بتوانند خدمات مفیدی را در راستای پیشرفت […]

طراحی سایت پزشکی و اهمیت آن

پیشرفت تکنولوژی سبب شده است، طراحی مشاغل و کسب و کارها به طور گسترده‌ای افزایش یابد. به همین دلیل وب‌سایت […]

تعریف و اهمیت crm

واژه Crm کوتاه شده عبارت Customer Relationship Management می باشد. معنی تحت الفظی این عبارت، مدیریت ارتباط با مشتری است. […]

در تماس باشید